Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż

Sprzedaż

Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż drewna opałowego i użytkowego, sadzonek drzew i krzewów, a w sezonie przedświątecznym – także choinek.

Sprzedaż drewna

Cennik detaliczny sprzedaży drewna 1/2024 obowiązujący od dnia 16 stycznia 2024 r.  został wprowadzony Zarządzeniem nr 3/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel z dnia 15 stycznia 2024 roku i znajduje się w MATERIAŁACH DO POBRANIA. Sprzedaż detaliczną drewna w Nadleśnictwie Rytel reguluje Zarządzenie nr 4/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel z dnia 16 stycznia 2024 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu sprzedaży na podstawie cennika sprzedaży detalicznej - regulamin znajduje się w MATERIAŁACH DO POBRANIA.

Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup drewna:

tel.: 52 334 18 65, tel. kom.: +48 734 488 342 - Tomasz Zmuda Trzebiatowski - st. specjalista SL ds. gospodarki drewnem

 

Sprzedaż sadzonek

Cennik detaliczny sprzedaży sadzonek drzew i krzewów obowiązujący od 23 października 2024 r. znajdą Państwo w MATERIAŁACH DO POBRANIA (poniżej).

W sprawie zakupu sadzonek, informacji udziela leśniczy-szkółkarz Wojciech Lemańczyk:

tel.: 52 398 56 98, tel. kom.: +48 577 677 684.

 

Sprzedaż choinek

W okresie przedświątecznym Nadleśnictwo Rytel prowadzi sprzedaż choinek. Cennik choinek wprowadzony Decyzją nr 26/2022 z dnia 6 grudnia 2022 roku znajdą Państwo w MATERIAŁACH DO POBRANIA (poniżej).