OFERTA EDUKACYJNA
Edukacja leśna prowadzona jest w Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie. Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia wyłuszczarni oraz do zapoznania się ze ścieżką dydaktyczną wytyczoną nieopodal. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżkę z leśnikiem-przewodnikiem.
Las to doskonałe miejsce na odpoczynek, aktywności fizyczne związane z bieganiem, jazdą na rowerze czy nordic walking, medytacją, ale też odkrywaniem przyrody i poznawaniem leśnego świata. W Nadleśnictwie Rytel prowadzona jest edukacja leśna w Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, aby łatwiej zrozumieć i poznać las Nadleśnictwo Rytel oferuje zajęcia z edukatorem, które mogą odbywać się w terenie lub w Izbie Edukacyjnej w Klosnowie.
Zajęcia z edukatorem w terenie:
- „Poczuj las” – dla przedszkolaków i klas 1-2 szkół podstawowych; spacer po lesie z wykorzystaniem zmysłów w kontakcie z przyrodą, zabaw kreatywnych i zadań dostosowanych do wieku dzieci.
- „Między nami drzewami” – dla klas 3-5 szkoły podstawowej, gdzie dzieci poznają różne gatunki drzew, krzewów, runa leśnego, ale też mieszkańców lasu.
- „Las od podszewki” – dla klas 6-8 szkoły podstawowej, gdzie uczniowie poznają warstwową budowę lasu, funkcje lasu, ale też składy gatunkowe i typy lasu.
Zajęcia z edukatorem w Izbie Edukacyjnej w Klosnowie:
- Warsztaty przyrodniczo-rękodzielnicze – kierowane do osób powyżej 18. roku życia, odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, a w okresie listopadowo-grudniowym dwa razy w miesiącu.
- Cykl „Spotkań z leśnikiem”, gdzie poruszana jest tematyka promująca zrównoważoną gospodarkę leśną:
- „Liście na wietrze” – dla przedszkoli i klas 1-2 szkół podstawowych,
- „Gdzie podziała się szyszka” – dla przedszkoli i klas 1-2 szkół podstawowych
- „Jak nasionko stało się drzewem” – dla klas 3-5 szkół podstawowych,
- „Zagrożony las” – dla klas 3-5 szkół podstawowych,
- „Leśna bioróżnorodność” – dla klas 6-8 szkół podstawowych,
- „Jak zbudowany jest las” – dla klas 6-8 szkół podstawowych.
Jak skorzystać z naszej oferty?
Wystarczy zebrać grupę minimum 10 osób, ale nie więcej niż 25, wybrać interesujący Ciebie temat i zarezerwować dogodny termin. Wyjątek stanowią warsztaty przyrodniczo-rękodzielnicze, na które zapisy przyjmowane będą osobno (patrz regulamin warsztatów).
Co musisz wiedzieć zanim przyjdziesz na zajęcia?
W terenie:
- Uczestniku bądź przygotowany na każde warunki pogodowe. Pamiętaj, że idziesz do lasu. Ubierz odpowiednie obuwie i odzież wierzchnią.
- W lesie nie znajdziesz kosza na śmieci, więc pamiętaj o tym, aby nie zostawiać śmieci. Puste opakowania są lżejsze niż pełne.
- W lesie możesz spotkać dzikie zwierzęta, nie karm ich ani nie dotykaj. Nasze jedzenie jest im obce. Nie płosz ich, to Ty jesteś tutaj gościem!
- Nie niszcz przyrody – drzew, krzewów, roślin runa leśnego, grzybów czy mrowisk. One nic Ci nie zrobiły, więc nie masz powodu ich niszczyć.
- Będąc w lesie, nawet z przewodnikiem, czyhają na Ciebie niebezpieczeństwa. Możesz się potknąć na nierównościach terenu. Patrz pod nogi, żeby nie złapać zająca!
W Izbie Edukacyjnej w Klosnowie:
- Uczestniku w dobie pandemii wirusa COVID-19 nie przychodź na zajęcia chory lub przeziębiony. Dbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo.
- Pamiętaj, że przychodząc na zajęcia powinieneś mieć ze sobą maseczkę ochronną i płyn do dezynfekcji rąk.
- Zabierz ze sobą dobry humor, abyśmy wspólnie miło spędzili czas. Uśmiech to podstawa!
Im nas więcej, tym weselej?! Niekoniecznie.
Pamiętaj, że Izba Edukacyjna w Klosnowie może pomieścić ograniczoną liczbę osób. Jeśli planujesz wybrać się do nas grupą liczniejszą niż jedna klasa (około 25 osób), uwzględnij podział grupy na mniejsze. Las pomieści nas wszystkich, jednakże weź pod uwagę, że chodzimy po lesie w miejscach niekiedy trudnych i pagórkowatych, gdzie łatwo się zgubić. Mniejsza grupa to większe bezpieczeństwo i jakość zajęć.
Mam wybrany temat i typ zajęć. Co dalej?
Zajęcia z edukatorem w Nadleśnictwie Rytel są bezpłatne i odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Termin zajęć można zarezerwować telefonicznie lub mailowo - dane kontaktowe pracownika Nadleśnictwa Rytel zajmującego się sprawami z zakresu edukacji leśnej znajdują się w zakładce Kontakt/Nadleśnictwo. Rezerwacji można dokonać na 3 dni i max. 30 dni przed zajęciami. Podstawą do odbycia się zajęć jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie go do osoby odpowiedzialnej za edukację, najpóźniej na dzień przed zajęciami drogą mailową. Opiekunowie grup proszeni są o podpisanie regulaminu, natomiast po zajęciach o wypełnienie ankiety. Wszystkie dokumenty dostępne są tutaj.
Najnowsze aktualności
Dodaj do kosza i takie okazy!
Dodaj do kosza i takie okazy!
W 2023 roku Lasy Państwowe zebrały i wywiozły z polskich lasów 80,6 tysiąca metrów sześciennych śmieci, za co zapłaciły 32,5 mln złotych. Gdyby te śmieci załadować na TIR-y i ustawić w przestrzeni miejskiej, np. w Warszawie, to powstałby korek od Pałacu Kultury i Nauki do Muzeum w Wilanowie. Dlatego leśnicy ruszają z nową kampanią, w której apelują do grzybiarzy, by korzystając z dóbr lasu, dali mu też coś od siebie i zabrali ze sobą śmieci.
To pierwsza kampania Lasów Państwowych wygenerowana w całości przez AI. Kampania została wygenerowana przez sztuczną inteligencję, ale problem śmieci w lasach jest jak najbardziej prawdziwy.
Gatunki trujące polskie lasy to: puszynka leśna, butelczak wiecznisty, papierzak szkaradny, elektrus rdzawy i mobilek oponiasty.
- Te gatunki grzybów są fikcyjne, wykreowała je sztuczna inteligencja, ale problem dla nas – leśników, jest bardzo realny. Mimo, że na przestrzeni lat obserwujemy spadek ilości śmieci w lasach, to koszt ich usuwania z lasu stale rośnie. Nadal jest źle i nadal mamy w lasach górę śmieci, której uprzątniecie jest bardzo kosztowne - mówi Bartłomiej Barański z Biura Prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Za równowartość kosztów jakie Lasy Państwowe zapłaciły w 2023 za zebranie i wywóz śmieci z lasu (32,5 mln zł), można by zakupić ponad 50 w pełni wyposażonych karetek pogotowia lub ponad 30 wozów strażackich. To także ok. 1/5 budżetu jaki lasy Państwowe wydają każdego roku na ochronę przeciwpożarową. - Te pieniądze naprawdę można lepiej wydawać, gdyby tylko Polacy nie śmiecili w lasach. Tak się niestety nie dzieje, dlatego apelujemy do osób, które kochają las, bywają w nim np. na grzybach, by za każdym razem zabrali z niego chociaż po 5 pozostawionych tam śmieci. To bardzo pomoże leśnym roślinom i zwierzętom, środowisku i wszystkim nam, którzy z lasu korzystamy - dodaje Barański.
Śmieci pozostawione w lasach stwarzają zagrożenie pożarowe, zanieczyszczają ekosystemy i bywają śmiertelnymi pułapkami dla owadów i małych oraz średnich zwierząt. Raz wyrzucone w lesie odpady pozostaną tam bardzo długo. „Papierzak Szkaradny” zostanie tam ponad miesiąc, ale już „Butelczak Wiecznisty” przez 500 lat.
Każdy leśniczy, podleśniczy czy inżynier nadzoru ma w samochodzie worek na śmieci i jednorazowe rękawiczki. Terenowi pracownicy Lasów Państwowych codziennie zbierają w lesie śmieci.
W kampanii #zabierz5zlasu apelują o to, żeby w lasach nie śmiecić, a jeżeli napotkamy już w lesie śmieci, to żeby choć 5 z nich zabrać z lasu i w ten sposób pomóc przyrodzie.
Największym problemem w lasach są niestety śmieci wielkogabarytowe, pozostałości po remontach, meble, sprzęt AGD, elektrośmieci i opony.
Kilka lat temu w lasach Nadleśnictwa Kudypy ktoś porzucił 4 palety zepsutych kurzych jaj. Ostatnio w lesie niedaleko Wejherowa leśnicy odkryli 500 kg rybich wnętrzności. Zdarzają się także samochody, armatura łazienkowa czy sprzęt biurowy, taki jak zepsute drukarki czy faksy. Takich śmieci grzybiarze i spacerowicze nie zabiorą z lasu. Muszą to zrobić wyspecjalizowane firmy, a to niestety kosztuje.
- Mamy nadzieję, że ta kampania przyczyni się do ograniczenia ilości śmieci w lasach i wszyscy uświadomimy sobie, że lasy to nasze wspólne dobro i wspólna odpowiedzialność”- dodaje leśnik.
Nazwa gatunkowa: Puszynka leśna
Występowanie: Najczęściej występuje grupowo, po kilka sztuk.
Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 100 lat!
Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌
Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego
Rodzaj kosza: Żółty – metale i tworzywa sztuczne🟡
Nazwa gatunkowa: Butelczak wiecznisty
Występowanie: Zasiedla lasy iglaste, liściaste, „różniaste”.
Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 450 lat!
Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌
Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego
Rodzaj kosza: Żółty – metale i tworzywa sztuczne🟡
Nazwa gatunkowa: Papierzak szkaradny
Występowanie: „Lubi” leśne gęstwiny i wysokie trawy.
Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 6 tygodni
Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌
Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego
Rodzaj kosza: niebieski – papier 🔵
Nazwa gatunkowa: Elektrus rdzawy
Nazwa potoczna: RTV/AGD-owiec.
Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne… nawet do końca świata.
Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌
Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego
Miejsce: MPSZOK, PSZOK 🚛 🏭
Nazwa gatunkowa: Mobilek oponiasty
Występuje w odmianie łysawej i bieżnikowanej.
Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 300 lat!
Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌
Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego
Miejsce: PSZOK, CUO, lokalne zbiórki 🚛 🏭
Koncepcja kampanii powstała we współpracy Lasów Państwowych z ekspertami ds. wykorzystania technologii AI:
Szymon Demirkol - koncepcja, realizacja i koordynacja produkcji materiałów AI;
Martinez Swystun – realizacja produkcji materiałów AI;
Anna Choszcz-Sendrowska oraz Bartłomiej Barański – koordynacja kampanii i nadzór merytoryczny Lasów Państwowych.